۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۶ مهر
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر امور اجتماعی و فرهنگی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی
صفحه اصلی
1396/12/26 دانستن و داشتن اطلاعات از حقوق مردم است
دانستن و داشتن اطلاعات از حقوق مردم است
علي اسماعيلي روز دوشنبه در نشست شوراي اطلاع ‌رساني استان خراسان جنوبي افزود: نظام جمهوري اسلامي ايران خدمات شايسته ‌اي را انجام داده و مردم ما حق دارند بدانند مجموعه حاكميت و حكومت براي آنها چه كارهايي انجام داده است.
وي بيان كرد: از افتخارات نظام است كه آزادي ‌هاي فردي و گروهي و اجتماعي در قانون اساسي كشور به رسميت شناخته شده است و بايد تلاش كنيم بيش از پيش به منصه ظهور برسند.
رئيس شوراي اطلاع رساني استان خراسان جنوبي گفت: قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات تصويب شد براي اينكه دانستن حق مردم است و كارگزاران در واقع خادم مردم هستند.
وي تصريح كرد: براين اساس جز اطلاعات طبقه بندي شده كه زمان انتشار آنها فرا نرسيده است مردم بايد از ساير آمار و اطلاعات آگاه شوند.
اسماعيلي افزود: رويكرد استانداري خراسان جنوبي و تاكيد استاندار اين است كه شوراي اطلاع ‌رساني را با چند هدف فعال كنيم.
وي تقويت گفتمان نظارت مردمي بر همه مديران را يكي از اين اهداف ذكر كرد و گفت: مديران اجرايي مكلف هستند بيلان كار ارائه كنند و اگر خدمتي انجام مي‌شود، مردم بدانند خدمت دولت و نظام است.
وي تصريح كرد: همچنين شوراي اطلاع ‌رساني ويتريني باشد كه اگر قصوري وجود دارد با توجه به شرح وظايف آن دستگاه، بررسي و تصميم گيري شود.
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار خراسان جنوبي ديده ‌شدن خدمات را سومين هدف فعال سازي شوراي اطلاع رساني استان برشمرد و گفت: اين ديده شدن مي‌تواند مشوقي براي افرادي باشد كه براي مردم زحمت مي‌كشند و خدمت مي‌كنند تا بيشتر از گذشته خدمت كنند و همچنين مي‌تواند باعث رقابت سازنده شود.
وي با قدرداني از روابط عمومي ها گفت: ضعف هايي نيز داريم و چون همپوشاني نيست ممكن است در يك روز شاهد برگزاري چند سمينار و همايش با هم باشيم.
اسماعيلي افزود: بايد جلسات زائد و تشريفات داخل برنامه ها حذف و در وقت صرفه جويي شود لذا در بخشي از شوراي اطلاع‌رساني دنبال اين باشيم كه فرهنگ شنيدن را راه‌اندازي كنيم.
وي اظهار كرد: عمده ترين هدف ما اين است كه بايد توسعه پيدا كنيم و استعدادهاي استان را شكوفا كنيم لذا چاره‌اي نداريم جز اين‌كه اميد را زنده نگه داريم و جاي آن در شوراي اطلاع رساني است.
معاون استاندار خراسان جنوبي درباره آمار و اطلاعات هم گفت: ما زبان اداري را راحت متوجه مي‌شويم اما براي مخاطب بايد ملموس و اطلاع رساني به زبان ساده باشد.
وي افزود: شوراي اطلاع‌رساني مأمن و محلي براي خبرنگاران باشد و صدا و سيما نيز اين شورا را رقيب خود نداند.
اسماعيلي گفت: شورا دبيرخانه تعريف شده اي داشته باشد كه برنامه هاي هفتگي دستگاه ها را يك هفته قبل به دبيرخانه اعلام كنند.
وي ادامه داد: همه مديران مكلف هستند اطلاعات را به خبرنگاران بدهند و مديري كه بخواهد سئوال از قبل طراحي شده را پاسخ دهد، مدير نيست لذا ممنوعيت درخواست سئوال مصوب شود.
رئيس شوراي اطلاع رساني استان خراسان جنوبي گفت: حوزه اقتصادي در ماه جاري كه خريد شب عيد و تنظيم بازار مطرح است بايد در حوزه اطلاع رساني فعال تر باشد و مديران با اولويت صحبت كنند.
وي از خبرنگاران و رسانه ها خواست كاستي‌هايي كه سال گذشته در ارتباط با ستاد خدمات نوروزي بوده را به استانداري منعكس كنند تا از هم‌اكنون نسبت به اصلاح آنها اقدام شود.
اسماعيلي گفت: جاي آموزش به ويژه در حوزه فضاي مجازي و مباحث حقوقي آن خالي است و مصوب شود كارگاه هاي آموزشي در اين زمينه برگزار شود.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان جنوبي نيز در اين نشست گفت: فعاليت شوراي اطلاع رساني استان با رويكرد جديد قابل تقدير و اميدبخش است.
احمد محبي افزود: روابط عمومي ها بخشي از اطلاع رساني هستند و اطلاع رساني حوزه اي گسترده با ابزارهاي متنوع است كه همه اينها بايد ديده شود.
وي بيان كرد: شوراي اطلاع رساني استان در مناسبت ها به ويژه مناسبت هاي ملي مي تواند به خوبي ظاهر شود.
وي گفت: ارائه آمار و اطلاعات در هر حوزه از سوي افراد غيرمتخصص بيشترين ضربه را به نظام اطلاع رساني مي زند كه لازم است شوراي اطلاع رساني در اين زمينه تصميم گيري كند.
آخرين نشست شوراي اطلاع رساني استان خراسان جنوبي در سال 1396 با حضور مديركل حوزه استاندار، جمعي از مسئولان استان و ساير اعضا برگزار و مصوب شد كه مسئول پاسخگويي به سئوالات هر حوزه مدير همان دستگاه باشد.
اعلام برنامه هاي هفتگي دستگاه هاي اجرايي به دبيرخانه شوراي اطلاع رساني، ممنوعيت درخواست سئوال از رسانه ها براي انجام مصاحبه، راه اندازي سايت مستقل براي دبيرخانه شورا، برگزاري منظم جلسات و كارگاه آموزشي براي فعالان فضاي مجازي از ديگر مصوبات اين نشست بود.
استان خراسان جنوبي 106 رسانه فعال دارد.
 
 
تعداد بازدید: 104
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal